Lazura ochronna do drewna

Lazura ochronna to środek, który impregnuje, dekoruje i zabezpiecza drewno przed promieniowaniem UV. Dzięki niej zewnętrzne elementy drewniane, takie jak okna, drzwi, meble ogrodowe czy płoty będą posiadały eleganckie, satynowe wykończenie, a widniejący na nich rysunek słojów zostanie naturalnie podkreślony.

Lazura ochronna może utrzymywać się na powierzchni drewna nawet do 4 lat. Schnie ona do 12 godzin (jedna warstwa – 6 godzin), a nakłada się ją pędzlem lub pistoletem. Jej zapach jest nikły.

Zazwyczaj stosuje się dwie warstwy lazury, choć tam, gdzie drewno wystawione jest na zewnętrzną południową bądź południowo-zachodnią stronę albo drewno znajduje się na zewnątrz i ma jasny odcień lub kiedy drewno po nałożeniu dwóch warstw nie uzyskało jedwabistego efektu, jest porowate – wówczas należy nałożyć trzy warstwy lazury ochronnej. Warto matowić powierzchnię drewnianą między nakładaniem kolejnych warstw.

Lazura do drewna

fot. Latvian/bigstockphoto.com

Zastosowanie lazury

Lazurę ochronną stosuje się na zewnątrz, głównie do zewnętrznych elementów drewnianych (okien, altan, więźby dachowej, okiennic, boazerii, mebli, architektury ogrodowej, drzwi, ogrodzeń). Nadaje się ona praktycznie do każdego rodzaju drewna.

Zanim nałoży się kolejne warstwy lazury, należy odpowiednio przygotować do tego drewno. Warto je lekko przeszlifować średnio- bądź drobnoziarnistym papierem ściernym, a później je odpylić. Samą lazurę należy dobrze wymieszać przed użyciem. Powinno się ją nakładać na drewno surowe, dobrze oczyszczone oraz suche, przy temperaturze powietrza od 12°C do 25°C.

Jeśli zdecydujemy się pomalować nią drewno twarde (dąb, buk, kasztanowiec), to przy nakładaniu pierwszej warstwy lazurę trzeba rozcieńczyć benzyną lakową, ok. 10%. Jeżeli chcemy zaimpregnować nią drewno tłuste (niektóre gatunki drzew egzotycznych), to przed zastosowaniem lazury, należy to drewno odtłuścić.

Nie wolno stosować lazury ochronnej do malowania parkietu oraz na drewno dębowe niewysuszone, gdyż ciemnieje w kontakcie z wodą. Pamiętajmy o tym, żeby malować lazurą tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, a także z dala od ognia i w odzieży ochronnej. Narzędzia czyścimy benzyną lakową. Ostateczny efekt kolorystyczny będzie zależał od rodzaju malowanego podłoża oraz od ilości naniesionych warstw.

W jakim celu stosuje się lazurę ochronną?

Pomaga ona chronić drewno przed działaniem wilgoci, niszczącym promieniowaniem UV oraz eliminuje powstawanie grzybów i sinizn. Ponadto tworzy powłokę, która dekoruje drewniany materiał, podkreślając naturalny rysunek słojów. W celu renowacji wystarczy nałożyć nową warstwę, nie usuwając przy tym poprzedniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.