Mały ogródek – jak urządzić?

Vikkin_Dik/bigstockphoto.com

Mieszkania  i domy z ogródkami to hit ostatnich miesięcy. Brak niezależnej przestrzeni okazał się bardzo dokuczliwy w czasie pandemii koronawirusa i licznych ograniczeń wprowadzonych w całym kraju. W pełni swobodnie można zawsze czuć się na swoim tarasie lub we własnym ogródku. Dlatego Polacy zainteresowali się sposobami aranżacji kilku metrów kwadratowych zieleni, która gwarantuje im pełną swobodę. Jak najlepiej zaaranżować niewielki kawałeczek własnej ziemi?

Ogródek czy plac zabaw?

To pytanie zdaje sobie każdy rodzic, który mając niewielki metraż musi wybrać między funkcjonalnością a atrakcyjność wizualną przydomowego ogródka. Warto wcześniej dokładnie rozplanować całą działkę i dopasować projekt do jej kształtu. Na niewielkiej przestrzeni nie sprawdzi się bujna roślinność oraz plac zabaw ze zjeżdżalniami. Mały ogródek będzie zdecydowanie przyjaźniejszy z huśtawką i drewnianym patio na letniego grilla.

Z dala od sąsiadów

Naturalna jest chęć odgrodzenia się od sąsiedzkich spojrzeń, dlatego aranżację ogrodu można zacząć właśnie od drewnianego ogrodzenia lub żywopłotu. Drewniane, ażurowe płotki można opleść bluszczem tworząc bardzo ozdobną barierę. Można wykorzystać delikatną winorośli lub róże, ale nie są one zbyt gęste, by zasłonić cały nasz teren. W tym celu lepiej sprawdzi się ligustr czy pęcherznica, ale jednocześnie oznacza to mniejszy dopływ promieni słonecznych do naszej działki.

Roślinność pod kontrolą

Nie każdy gatunek roślin przyjmie się w polskim ogródku, dlatego aspekty wizualne muszą znajdować się na drugim miejscu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wymagania danych kwiatów, drzewek i krzewów, i dobrać je pod względem poziomu nasłonecznienia działki oraz rodzaju gleby. W przypadku małych działek najlepiej sprawdzają się rośliny karłowate, które są bardzo ozdobne i łatwo się je uprawia.

Nie za dużo mebli ogrodowych

Funkcjonalny ogródek to niezagracony ogródek, dlatego na niewielkiej działce lepiej sprawdzi się mały zestaw foteli ratanowych i stołu, przy którym można wygodnie przyjmować gości. Bardzo modne i jednocześnie funkcjonalne są meble z drewnianych palet, które można wykonać samemu. Wystarczy dodać kilka kolorowych, wygodnych poduszek i cieszyć się ogrodową aranżacją. Takie meble doskonale sprawdzają się też na tarasie. Dopełnieniem wystroju będzie ciepłe oświetlenie w postaci lampionów oraz świec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.