Największe mity na temat budownictwa drewnianego

Wybudowanie domu jest marzeniem niejednej osoby, chcącej zamieszkać we „własnych czterech kątach”. W wielu przypadkach – najczęściej z powodów finansowych, plany te niestety nie wychodzą poza fazę koncepcji. Szukając alternatyw, warto pomyśleć o o wiele tańszym w realizacji, w stosunku do budowy domu murowanego, projekcie budowy domu z drewna.

Zyskująca stopniowe zainteresowanie i zauważalną popularność ze strony niewielkiej jeszcze grupy entuzjastów idea budownictwa drewnianego nadal jest jednak przyjmowana z dystansem przez znaczną część Polaków. Mimo wielu wskazywanych przez zwolenników drewnianej zabudowy zalet, takich jak wspomniane wyżej relatywnie niższe koszty budowy, ekologiczność miejsca, w którym będzie się żyło, a nawet nawiązanie do wielowiekowej tradycji architektonicznej, nadal funkcjonują określone przekonania dotyczące między innymi trwałości, bezpieczeństwa i funkcjonalności budynków tego typu.

Mity dotyczące domów z drewna

fot. artem5738/bigstockphoto.com

Jakie są najbardziej powszechne mity na temat domów drewnianych?

  1. Najbardziej znaną opinią jest pogląd, klasyfikujący domy drewniane wyłącznie jako domki letniskowe, użytkowane najczęściej w sezonie wiosenno-letnim. Jak pokazują, na przykład wzorce skandynawskie oraz coraz liczniejsze przykłady z naszego podwórka, konstrukcja drewniana doskonale sprawdza się jako zabudowa jednorodzinna (wcale nie jednopiętrowa).
  2. Obawy związane z zamieszkaniem w domu z drewna wynikają najprawdopodobniej z niewiedzy i wciąż niewielkiej liczby doświadczonych firm budowlanych funkcjonujących na rodzimym rynku. Z tego faktu wynika między innymi przeświadczenie na temat uciążliwości i konieczności bardzo częstego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, chroniących wykorzystany budulec przed szkodnikami, grzybami i wilgocią. Podatność drewnianego domu na ataki szkodników i pleśni zależy przede wszystkim od jakości zastosowanych materiałów budowlanych, ich obróbki oraz poziomu zabezpieczenia (zaimpregnowania), zastosowanego jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Ewentualne zawilgocenie ścian nie wynika z kolei z tego, jakie zostały zastosowane materiały budowlane, ale ze sposobu i jakości wykonania izolacji budynku, pokrycia dachu, systemu wentylacji i tym podobnych.
  3. Kojarzące się z drewnem większe zagrożenie pożarowe, również w dużym stopniu zależy od wcześniejszego przygotowania budulca. Odpowiednio przygotowane belki i pozostałe elementy konstrukcji, a także zastosowana wewnątrz ścian niepalna wełna mineralna, stanowią dostateczną ochronę.
  4. Jeszcze jednym, dość powszechnym przekonaniem jest pogląd o wysokich wymaganiach energetycznych budynków z drewna (konieczności stałego dogrzewania pomieszczeń). Ze względu na swoje właściwości, drewno rzeczywiście nie absorbuje, na przykład jak cegła, ciepła, oddając go w przypadku wyłączenia ogrzewania. Jednak, dzięki wysokim właściwościom izolacyjnym, nie przepuszcza ono na zewnątrz nagromadzonego ogrzanego powietrza, pozwalając utrzymać wytworzoną wewnątrz budynku temperaturę (z uwagi na to, że drewno się nie nagrzewa, latem zapewnia kojący chłód). Dodatkowo, przy zastosowaniu odpowiednich materiałów wspomagających izolację, koszty ogrzewania domu drewnianego będą nieporównywalnie niższe niż koszty generowane przez dom murowany.

Większość mitów dotyczących drewnianej zabudowy mieszkalnej w konfrontacji z rzeczywistością zostaje obalona. Podobnie jak w przypadku domów murowanych, o budynek drewniany należy dbać – wtedy z pewnością posłuży jego właścicielom przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.