Parkiet – jak dbać?

Parkiet położony na podłodze nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Wygląda dużo bardziej stylowo niż panele, ale jego wada jest taka, że trudniej utrzymać go w czystości i nie zniszczyć. Co robić, aby parkiet służył nam w dobrej formie przez wiele lat? Podpowiadamy!

Cena parkietu jest o wiele wyższa niż paneli. Szlachetny charakter drewnianych desek sprawia jednak, że mają one rzesze zwolenników. Wiele osób także, wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, szuka go pod kątem tego, czy na podłodze jest parkiet. Co prawda w większości przypadków trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy, aby go odrestaurować, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki.

Jak czyścić i pielęgnować parkiet?

Zabójstwem dla parkietu jest zbyt duża ilość wilgoci. Dlatego myjąc podłogę, trzeba na to uważać i dokładnie wyciskać mopa. Jak sprawdzić, jaki jest optymalny poziom zamoczenia szmatki? Po kontakcie z wodą parkiet powinien wyschnąć w około jedną minutę.

Nie można jednak zapominać o tym, aby regularnie i często podłogę odkurzać. Wtedy deski najdłużej zachowają blask.

Jeśli problemem jest tylko matowienie, to można samemu dodać powierzchni blasku. Wystarczy kupić lakier odświeżający do drewnianej podłogi. Następnie należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić parkiet, a później nałożyć lakier równomiernie za pomocą bawełnianej szmatki. Aby jak najdłużej zachować blask desek, całą procedurę trzeba powtarzać dwa razy do roku.

Jak przeprowadzić renowację parkietu?

Kiedy parkiet wygląda na mocno matowy, a do tego jest w nim sporo uszkodzeń od codziennego użytkowania, możemy przeprowadzić renowację.

Powierzchowne zadrapania można wypełnić specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Większe rysy będą wymagały użycia szpachlówki stolarskiej do drewna.

Po wyrównaniu powierzchni parkiet możemy zmatowić szlifierką lub cykliniarką, później odpylić go płynem odtłuszczającym i nałożyć lakier.

Oczywiście jeśli nie mamy czasu albo umiejętności, to renowację parkietu możemy również zlecić specjalistom.

Na co uważać, aby nie zniszczyć drewnianych desek?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby unikać wilgoci, a gdy coś wyleje się na podłogę, to natychmiast to zetrzeć. Niestety parkiet wymaga sporej dawki ostrożności, dlatego gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, to lepiej część podłogi przykryć dywanem. Drewniane deski nie są uodpornione na szuranie zabawkami czy zwierzęce pazurki.

Jeśli uszkodzenie się zdarzy, to warto pamiętać o tym, że pojedyncze deski można wymienić. W końcu mieszkanie jest po to, aby w nim mieszkać, a nie, żeby tylko podziwiać parkiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.