Projekt domu – przydatne informacje

Wybór odpowiedniego projektu domu to jeden z ważniejszych punktów przy planowaniu jego budowy. Dlatego przed dokonaniem tej decyzji należy najpierw poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub otrzymać decyzję o warunkach zabudowy. MPZP może mieć bowiem istotny wpływ nie tylko na możliwość budowy w ogóle, ale też na to, jak budynek będzie wyglądać, jak powinien być usytuowany oraz co oprócz domu może jeszcze na tej działce powstać. Jeśli dana działka nie jest objęta MPZP, należy zwrócić się do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która będzie pełniła tę samą funkcję. Co jeszcze warto wiedzieć przed kupnem projektu domu? Sprawdź!

Projekt to nie tylko szkic rozkładu pomieszczeń

Projekt domu to zbiór dokumentów przedstawiający plany inwestycji budowlanej, niezbędny m.in. do uzyskania pozwolenia na budowę. Powinien zostać przygotowany w 3 egzemplarzach, na papierze w formacie A4 i posiadać twardą oprawę. W jego skład wchodzi projekt architektoniczno-budowlany, techniczny oraz zagospodarowania działki. Pierwszy z wymienionych zawiera m.in. układ przestrzenny i formę architektoniczną oraz wykaz rozwiązań technicznych i materiałowych. Drugi projekt określa rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, charakterystykę energetyczną budynku oraz dokumentację geologiczno-inżynierską. W projekcie zagospodarowania działki ujęte są natomiast: usytuowanie budynku, układ komunikacyjny i informacje o obszarze oddziaływania. Do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy dołącza się projekt zagospodarowania terenu oraz architektoniczno-budowlany. Projekt techniczny składa się w urzędzie natomiast dopiero przy zgłoszeniu zakończenia robót budowlanych lub składaniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Koszt projektu zależy przede wszystkim od wielkości danego budynku oraz stopnia jego skomplikowania. Projekt wybrać można gotowy z katalogu lub stworzyć indywidualny. Pierwsza opcja będzie na pewno tańsza. Oferta jest rozmaita, a ceny zaczynają się już od 1500 zł. Projekt indywidualny warto rozważyć gdy posiadamy nietypową działkę lub marzymy o oryginalnej budowli. Co prawda jest to koszt rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale w szczególnych przypadkach sprawdzi się on lepiej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Projekt należy dostosować do działki, na której dom ma zostać wybudowany, w szczególności jej wymiarów, kształtu i ukształtowania terenu. Od tych czynników zależeć będzie często powierzchnia i kształt budynku oraz jego położenie względem stron świata.  Ważne jest też, aby na etapie wyboru projektu domu uwzględnić budżet na jego budowę. Gdy zależy nam na redukcji kosztów, zdecydujmy się na niewielki dom, najlepiej parterowy, o prostej bryle, z dachem jedno- lub dwuspadowym. Należy wziąć pod uwagę również koszty utrzymania budynku w przyszłości i wybrać projekt oraz materiały, które zmniejszą wydatki na jego ogrzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.