Aktualne trendy w budownictwie drewnianym

Budownictwo drewniane jest bardzo popularnym sposobem budowania domów, szczególnie w Ameryce Północnej. Rozwijane w obecnej formie od kilku dziesięcioleci, jest ono najbardziej powszechnym rozwiązaniem, stosowanym do wykonania domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Ciepły klimat na południu i zachodzie kontynentu sprawia, że drewniany dom staje się doskonałą konstrukcją. Na północy natomiast o popularności budownictwa drewnianego decyduje krótki czas budowy budynków z drewna. Niesprzyjający tradycyjnej budowie klimat na północy sprawia, że prace związane z przygotowaniem betonu oraz cementu znacznie przedłużają zaplanowane terminy. Konstrukcja z drewna również tutaj okazuje się być dobrym rozwiązaniem, ponieważ można ją postawić w miarę szybko, niemalże zawsze w przeciągu jednego sezonu. Są to właśnie główne powody, dla których amerykańskie przedmieścia usiane są jednorodzinnymi domami wybudowanymi z drewna.

Aktualne trendy w budownictwie drewnianym

Z czego się buduje drewniane domy? Wydaje się, że oczywistą odpowiedzią na to pytanie będzie: „z drewna”. Odpowiedź taka byłaby jednak zbyt ogólna. Podobnie jak budownictwo betonowe, tak też budownictwo drewniane rozwinęło wiele technik i rozwiązań inżynieryjnych. Pierwszą rzeczą jaką należy przeanalizować jest rodzaj drewna, które posłuży za budulec przyszłego domu. Najbardziej popularnym drzewem jest obecnie sosna. Szerokie zastosowanie sosnowych elementów konstrukcyjnych wynika bezpośrednio zarówno z ceny materiału, a także z jego właściwości. Jest to w miarę lekkie oraz elastyczne i sprężyste drewno. Dodatkowo łatwo ulega obróbce, znacznie zmniejszając koszty samej pracy. W ostatnich latach dużą popularność zdobywają również świerk, modrzew oraz jodła. Tak więc widać do budowy drewnianego domu najbardziej nadają się drzewa iglaste.

Drugą kwestią jest wybór pomiędzy domem z bali, a domem szkieletowym. W przypadku domów z bali mamy zazwyczaj możliwość wyboru bali o przekroju okrągłym (tradycyjnym) lub kwadratowym. Technika wykonywania bali o kwadratowym przekroju ciągle jest na rynku nowością i cieszy się mniejszą popularnością niż bale okrągłe. Ten stan rzeczy wynika bezpośrednio z preferencji budujących. Decydując się na dom z bali, większość ludzi chce zachować charakterystyczny wygląd budynku, a domy z bali kwadratowych na pierwszy rzut oka przypominają raczej domy szkieletowe. Drugim rodzajem konstrukcji są konstrukcje szkieletowe. W przeciwieństwie do domów z bali, w konstrukcjach szkieletowych, elementami nośnymi nie są ściany same w sobie a jedynie ich szkielet. Oznacza to, że główny ciężar przenoszą elementy konstrukcyjne budynku tj. stropy, słupki nośne itd. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja nie powinna się jednak różnić pod względem wytrzymałości od konstrukcji z bali.

W przypadku wyboru pomiędzy metodą wykonania budowli łatwo zauważyć panujące trendy. Domy z bali wybierają w większości ludzie, którzy cenią sobie tradycyjny wygląd, a także ci budujący mniejsze konstrukcje. Łatwo też zauważyć, że bale cieszą się większą popularnością w górach. Na innych terenach nadal króluje jednak beton, a jeśli ktoś zdecyduje się na dom z drewna z pewnością wybierze konstrukcję szkieletową. Taki sposób budowy otwiera także więcej możliwości konstrukcyjnych niż w przypadku bali.

Ostatnim elementem, który należy rozpatrzyć jest sposób impregnacji materiału budowlanego. W tej kwestii nie są zauważalne żadne trendy wynikające z preferencji użytkowników. Najważniejszą cechą impregnatów jest ich jakość, toteż preferowane są zazwyczaj te dające największą ochronę. Rzeczą, którą powinniśmy rozpatrzyć pozostaje tutaj właściwie to, czy zamierzamy zakupić budulec już zaimpregnowany, czy też jednak zamierzamy wykonać to we własnym zakresie. Dodatkowo należy także wybrać impregnat przystosowany do danego rodzaju drewna oraz warunków na jakie będzie ono narażone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.