Drewno i stal w nowoczesnym budownictwie

Nowoczesna architektura coraz częściej sięga po materiały naturalne, np. drewno, co doskonale wpisuje się w kanony budownictwa proekologicznego. Ponadto drewno poza estetyką charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego używane jest zarówno w wykańczaniu wnętrz jak i elewacji budynków.

Architekci upodobali sobie ten materiał również ze względu na jego duży wybór. Poszczególne gatunki różnią się bowiem fakturą i kolorem, dlatego można je harmonijnie łączyć z wieloma elementami wyposażenia. Właściwie wykonana i zabezpieczona drewniana podłoga może służyć latami, i powoduje, że wnętrze staje się przytulne. Podobnie jak odkryte, drewniane stropy czy belki, które do niedawna przypisane były wyłącznie do strychów i poddaszy. Jednak aby nadać wnętrzu naturalny i cieplejszy charakter, takie wykończenia stosuje się również na niższych piętrach.

Drewno i stal w nowoczenym budownictwie

Surowiec stosowany jest także jako wykończenie elewacji budynków. Drewno w jasnych odcieniach dodaje bryle lekkości, a wybrane jego gatunki posiadają dużą odporność na różnorodne warunki atmosferyczne. Stosuje się je w celach zarówno estetycznych, jak i praktycznych, np. w postaci balustrad, czy rusztowań dla roślin pnących.

Jeszcze jedną z zalet drewna jest dobre komponowanie się z innymi materiałami budowlanymi, w tym ze stalą. Nowoczesne wnętrza charakteryzuje surowość i prostota, co podkreśla się właśnie poprzez stosowanie stali w wykończeniach, czy w projektowaniu mebli, schodów i innych elementów wyposażenia. Przełamaniem tej surowej konwencji jest łącznie stali z drewnem, które wprowadza do wnętrza ciepło i naturalność, a mimo tego nie odbiera mu minimalistycznego charakteru. Obydwa materiały nadają się również do tworzenia wnętrz eleganckich, wyrafinowanych, dlatego też znajdują zastosowanie w lokalach użytkowych, od salonów urody, poprzez gabinety dyrektorskie, do siedzib kancelarii.

W budownictwie mieszkaniowym natomiast drewno ze stalą idealnie wpasowuje się w coraz popularniejszy ostatnio trend industrialny wykańczania wnętrz. Surowe, stalowe elementy, jak schody czy ramy okienne, ocieplone np. drewnianą podłogą czy odkrytym stropem nadają mieszkaniu wrażenie pofabrycznej rzeczywistości. Rozwiązanie to wykorzystywane jest także na zewnątrz budynków, np. poprzez wykończenie tarasów ze stalową balustradą drewnianym podestem lub ścianą.
Symbioza drewna i stali jest więc rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie kolokwialnie mówiąc, dobry smak, elegancję i prostotę wnętrz, ale jednocześnie zależy im na stworzeniu miejsca przytulnego, rodzinnego i wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.