Sprzedaż domu z fotowoltaiką – co z nadwyżką prądu?

Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że na rynku wtórnym jest coraz więcej ofert sprzedaży domów wyposażonych w instalację do produkcji energii elektrycznej. W jaki sposób sprzedający może rozliczyć się z firmami energetycznymi z nadwyżki wyprodukowanej energii i czy nabywca może liczyć na darmowy prąd?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej montowane są nie tylko na nowych domach, ale również na starszych obiektach, na których prowadzone są prace termomodernizacyjne.

Zasady rozliczenia z nadwyżki wyprodukowanej przez domową instalację energii elektrycznej zależą od umowy zawartej z firmą energetyczną. Rozliczenia między koncernami a małymi producentami energii elektrycznej (prosumentami) odbywają się obecnie w dwóch wariantach. Stosowany sposób rozliczenia zależy od terminu uruchomienia instalacji.

Net-metering – poprzedni system rozliczeń

Z systemu net-meteringu korzystają osoby, które uruchomiły swoją instalację fotowoltaiczną przed końcem marca 2022 roku lub do tego dnia złożyły kompletne i poprawne zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci.

Net-metering pozwala właścicielom instalacji odzyskać 80% energii wprowadzonej do sieci energetycznej w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Z rozwiązania takiego mogli korzystać właściciele nieruchomości wyposażonych w instalację o mocy nieprzekraczającej 10 kW. Ten system rozliczeń będzie obowiązywał przez 15 lat od momentu pierwszego wprowadzenia prądu do sieci, więc zasady te wciąż są wykorzystywane.

W tym przypadku ani sprzedający, ani nowy nabywca nieruchomości nie może liczyć na żaden zwrot wyprodukowanej wcześniej energii. Cała nadwyżka produkcji przepada, ponieważ obowiązujące regulacje nie przewidują możliwości rozliczenia za przesłaną do sieci energię.

Net-billing – aktualny system rozliczeń

Net-billing to model rozliczenia za produkcję energii, który obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku. Polega on na sprzedaży nadwyżki energii do sieci po cenach giełdowych oraz możliwości odkupienia energii za cenę powiększoną o wszystkie opłaty przesyłowe. Net-billing rozliczany jest rocznie i zapewnia zwrot niewykorzystanej nadpłaty w wysokości do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci. W przeciwieństwie do net-meteringu, który rozliczany jest ilościowo, w net-billingu obowiązuje rozliczenie wartościowe.

W przypadku korzystania z net-billingu, po rozwiązaniu umowy, 20% zgromadzonego depozytu prosumenckiego jest automatycznie zwracane poprzedniemu producentowi energii.

Przed sprzedażą domu warto sprawdzić zasady rozliczeń z nadwyżki prądu. W razie potrzeby trzeba zweryfikować szczegóły w firmie, z którą mamy podpisaną umowę. Mając pełne informacje, będziemy mieli pewność, czy możemy liczyć na zwrot i jak wysoki on będzie. Niestety nabywca domu nie może liczyć na żadne korzyści niezależnie od tego, z jakiej metody rozliczeń korzystał poprzedni właściciel nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.