Styl eko we wnętrzach

Ekologiczny styl życia jest modny już od lat. Obejmuje on ekologiczną żywność, ekologiczne kosmetyki, ekologiczną odzież – ale także artykuły do mieszkań. W związku z tym wykształcił się odrębny trend wystroju wnętrz, mający odzwierciedlać troskę o środowisko naturalne i dbałość o harmonię otoczenia.

Jeśli chodzi o surowce, ważna jest ich oszczędność. Dlatego wykorzystuje się przedmioty i materiały z odzysku. Często stosowany jest upcykling, czyli takie przetwarzanie odpadów, by produkt końcowy miał wyższą wartość niż surowiec. Przykładem tego są np. meble z palet. Odnawia się też stare meble, by dać im drugie życie.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

W stylu eko stawia się przede wszystkim na naturalne surowce, unika się plastiku i sztucznych barwników. Jednym z elementów stylu eko jest surowe drewno. Skoro wszystko ma być jak najbardziej naturalne, drewno też powinno być jak najmniej obrobione. Chodzi o to, by meble były niepowtarzalne, by zachować nieregularności surowca, z którego zostały wytworzone. Aby zmniejszyć eksploatację zasobów drewna, wykonuje się też sprzęty z tych gatunków roślin, które szybko rosną, np. z bambusa. Wykorzystuje się także naturalny kamień. Cenione są sprzęty wykonane samodzielnie lub w małych zakładach rzemieślniczych, będące alternatywą dla masowej produkcji.

Aby żyć w zgodzie z naturą, należy też zwrócić uwagę na skład farb i lakierów. Powinny one być ekologiczne, o jak najmniejszej zawartości lotnych związków organicznych. Kolorystyka wnętrz eko nawiązuje do barw ziemi. Występują tu zielenie, brązy, beże, szarości i zgaszona biel. Często w ogóle rezygnuje się z barwienia przedmiotów i pozostawia je w naturalnych kolorach drewna, kamienia czy płótna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.