Malowanie mebli
Przemalowanie mebla może być dość szybkim i niedrogim sposobem na jego odnowienie. Można też w ten sposób dać drugie życie meblom, które są nadal funkcjonalne i mało zniszczone, ale po prostu już niemodne czy przestały się nam podobać. Mamy przy tym do dyspozycji różne rodzaje farb i bejc, dzięki którym możemy uzyskać rozmaite kolory i wykończenia. Przygotowanie mebli do malowania zależy od ich stanu wyjściowego i od surowca, z jakiego zostały wykonane.
Meble z okleiny
Meble z okleiny są dostępne w wielu kolorach i wzorach, a przy tym tańsze niż drewniane. Jednak są też mniej trwałe i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Jeśli okleina dobrze się trzyma i nie jest uszkodzona, można ją pomalować bez zrywania. Pamiętajmy jednak o odtłuszczeniu powierzchni, by farba dobrze ją pokryła.
Do okleiny najlepiej użyć farb kredowych, które nadają się do malowania różnych powierzchni i nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża. Dają też możliwości uzyskania efektów specjalnych, takich jak przecierki i postarzanie, tzw. shabby chic. Do malowania mebli nadają się też szybkoschnące emalie akrylowe – zwykle mamy do wyboru wykończenie błyszczące, półmatowe i całkowicie matowe. Aby farba została równomiernie rozprowadzona, a pomalowana powierzchnia była gładka, bez smug, najlepiej użyć małego lub średniego wałka z gąbki bądź mikrofibry, a szczegóły dopracować pędzelkiem.
Jeśli okleina źle się trzyma, odkleja się bądź wybrzusza – trzeba ją najpierw zerwać. Aby to sobie ułatwić, można podgrzać dany element mebla (np. drzwiczki szafki) opalarką. Po zdarciu warstwy okleiny trzeba mebel przeszlifować, by wyrównać powierzchnię i usunąć z niej resztki kleju.
Meble z drewna
Malowanie mebli drewnianych ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy twierdzą, że pod żadnym pozorem nie powinno się zakrywać naturalnego rysunku drewna. Można jednak zastosować farbę transparentną, bejcę lub specjalną pastę do wybielania drewna. Poza tym zdarzają się powierzchnie drewniane, które nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych, a po pomalowaniu mogą tylko zyskać.
Przed malowaniem należy się pozbyć starych, łuszczących się powłok farby lub lakieru. W zależności od rodzaju powierzchni, można do tego użyć specjalnego zmywacza chemicznego (gdy mebel ma dużo zdobień i zakamarków) bądź zrobić to mechanicznie, papierem ściernym, szlifierką czy specjalnym skrobakiem ciesielskim. Ubytki uzupełniamy szpachlówką do drewna. Suchą, odtłuszczoną i odpyloną powierzchnię można pokryć farbą lub bejcą.