Drewno w stylu loftowym

Dariusz Jarzabek/bigstockphoto.com

Wnętrze w stylu loftowym zapewnia szyk i niecodzienny wygląd, dlatego ten trend można spotkać w modnych lokalach gastronomicznych, ale coraz popularniejszy jest również w polskich domach. Warunkiem stworzenia industrialnej aranżacji jest zadbanie o wszystkie elementy, które wspólnie tworzą zachęcający efekt. Zacząć należy od specjalnie wystylizowanych drewnianych mebli, którą są bazą wystroju. Wszystko uzupełnią szklane dodatki oraz nastrojowe oświetlenie.

Sięgając do historii, pierwsze lofty pojawiły się w nowojorskim Soho w latach pięćdziesiątych. Dawne fabryki były adaptowane na mieszkania, przez co lokale mieszkalne miały surowy charakter, ale zapewniały dużo przestrzeni. Szybko przypadały do gustu artystom, którzy w takich miejscach mogli mieszkać oraz i mieć swoje pracowni. Dziś styl industrialny widoczny jest szczególnie w lokalach usługowych, które wykorzystując znacznie tańsze materiały mogą stworzyć ciekawe miejsce. Wnętrze loftowe cechuje prostota, która dotyczy również mebli – ciemne drewno o gładkiej powierzchni, bez zbędnych ozdób wykorzystywane jest do tworzenia stołów, krzeseł, półek czy szaf. Drewno można również łączyć z elementami metalowymi oraz szklanymi, co umożliwia stworzenie unikatowych mebli.

Drewniane meble należy zestawić z czerwoną cegłą oraz betonem. Ponadto wszelkie instalacje i rury pozostają nieosłonięte. We wnętrzach loftowych nie ma symetrii, wszystko ustawione jest swobodnie. Co ważne, meble można wykonać właściwie ze wszystkiego – palety doskonale sprawdzą się jako sofa, a skrzynki na owce zastąpią tradycyjne póki i regały. Nieodrobione drewno wystarczy pomalować specjalną farbą, np. w białym lub szarym kolorze, by uzyskać nowoczesny mebel. W przypadku siedzisk doskonale sprawdzą się miękkie, brązowe lub ceglaste poduchy bądź tapicerowane nakładki, dzięki którym powstanie industrialna sofa. Drewno można również wykorzystać do obudowania oświetlenia, które w loftach jest niezwykle istotne. Często zwieszane są same żarówki, ale można też przygotować punktowe oświetlenie z postarzałego drewna i imitacji lampy naftowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.