Meble kolonialne

W ostatnim czasie da się zauważyć wzrost zainteresowania meblami w stylu kolonialnym, który łączy klasykę z egzotyką. Te skrajnie różne style mogą ciekawie ze sobą współgrać i tworzyć unikatowy wystrój pomieszczeń. Meble kolonialne cechuje funkcjonalność, elegancja oraz naturalność, dlatego tak wiele osób decyduje się na urządzenie swojego mieszkania właśnie w tej aranżacji.

Styl kolonialny zapoczątkowano w XIX wieku w wielkich brytyjskich posiadłościach, głównie w Afryce i Azji. Tradycyjne angielskie elementy zestawiano z etnicznymi dekoracjami, co gwarantowało niecodzienny efekt. Do dziś styl ten uznawany jest za bardzo odważny i nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju wyposażenie. Jednak osoby, które kochają podróże z pewnością docenią styl kolonialny, który niesie ze sobą ducha dalekich wypraw. Podstawą stylu są naturalne materiały, takie jak drewno egzotyczne, rattan i bambus, które było łatwo dostępne w krajach afrykańskich, a dziś stanowią bardzo użyteczny budulec mebli i wyposażenia domu.

zveiger/bigstockphoto.com

Meble kolonialne najczęściej są ciemnego koloru. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim tek, mahoń, palisander oraz akację azjatycką. Ich masywność łagodzą indyjskie i kwiatowe motywy. Ponadto często wykonuje się specjalnie zabiegi w celu postarzenie materiału, aby jak najbardziej przypominał mebel sprzed setek lat. Piękne komody z licznymi szufladkami, ciężkie biurka czy przeszklone biblioteczki doskonale pasują do subtelnych kanap i krzeseł w kolorach ziemi – dominuje brąz, beż oraz wanilia. Takie barwy najlepiej współpracują z ciemnym drewnem.

Charakterystyczne dla stylu kolonialnego są naturalne ściany oraz drewniana lub ceramiczna podłoga. Sufit bardzo często wykonuje się z ciemnego drewna czy nawet drzewa bambusowego. Nie można też pominąć egzotycznych bibelotów oraz dekoracyjnych tkanin, np. zwiewnego tiulu czy kwiatowej tapicerki lub dywanika. Idąc o krok dalej orientalne dekoracje, np. imitacje skóry dzikich zwierząt można powieść na ścianach, a w oknach zamontować charakterystyczne bambusowe rolety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.