Jak wykorzystać palety we wnętrzach

Jeśli chcemy być na topie i mieć modne meble, to powinniśmy zainwestować w… palety. Styl eko z europalet lub używanych palet w stanie surowym, bielonych bądź kolorowych to praktyczne, oryginalne i tanie rozwiązanie w urządzaniu wnętrz. Dlaczego ten ekstrawagancki materiał cieszy się tak dużą popularnością?

Jeśli lubimy być kreatywni i potrafimy wyczarować coś z niczego, to powinniśmy pomyśleć o drewnianych paletach, które w zależności od pomysłu możemy przeobrazić w piękne i stylowe meble.

Pierwsze palety stworzyli w XX wieku Szwedzi, a dokładnie koncern BT Industries. Niestety obecnie powoli odchodzi się już od nich, gdyż wypierają je odpowiedniki z tworzyw sztucznych.

archidea/bigstockphoto.com

archidea/bigstockphoto.com

Do aranżacji wnętrz nie trzeba wcale kupować nowych palet. Wystarczy udać się do skupu palet w naszym mieście, na najbliższą budowę czy po prostu poszperać w serwisach aukcyjnych. Ceny używanych palet wahają się od ok. 11 do 36 zł.

Najpopularniejsze ze sklepowych palet są tzw. “europalety” o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm i wadze ok. 25 kg. Wymiar palet zależy od tego, co chcemy z nich zrobić. Jeżeli planujemy z nich wykonać np. stelaż do łóżka bądź sofy, to zacznijmy od dokładnego zmierzenia wcześniej zakupionego materaca. Dopiero później dobierzmy odpowiedni rozmiar palet. Zastanówmy się też nad wysokością naszych mebli. Czasem lepiej jest postawić jedną paletę na drugiej.

Po zakupieniu materiału, należy palety porządnie wyczyścić, wysuszyć, usunąć wszelkie drzazgi oraz nierówności za pomocą szlifierki czy papieru ściernego. Następnie surowe drewno warto zagruntować, zabejcować, a następnie pomalować chociażby lakierem do drewna, lub dla odważniejszych – kolorową farbą (transparentną bądź kryjącą).

Zalety użycia palet we wnętrzach:

  • tanie rozwiązanie (cena jednej nieużywanej palety w zależności od rozmiaru to koszt około 10-40 zł),
  • oryginalność pomysłu w aranżacji wnętrza,
  • praktycznie rozwiązanie dla majsterkowiczów i kreatywnych (można samemu wykonać meble, według własnej fantazji),
  • dzięki ich neutralnemu charakterowi mogą one znaleźć zastosowanie bez względu na rodzaj i styl pomieszczenia.

Jakie meble można wykonać z europalet?

Palety dają ogromne możliwości aranżacyjne. Można z nich wykonać siedzisko, łóżko (dla dziecka bądź np. wiszące do głównej sypialni), stolik do salonu, szafkę pod telewizor, ławę, sofę, kącik wypoczynkowy, półkę bądź regał, a nawet wieszak na ubrania do przedpokoju czy schody. Należy jednak pamiętać o doborze tego rodzaju mebli do stylu całości domu lub mieszkania. Meble z palet najlepiej będą pasować do wnętrz urządzonych w stylu eko, skandynawskim bądź industrialnym, chociaż odpowiednio wkomponowane mogą równie dobrze sprawdzić się w minimalistycznych, rustykalnych, tradycyjnych, prowansalskich czy eklektycznych. Wraz z paletami we wnętrzu powinny się też pojawić przedmioty wykonane z bambusa, wyplecione z wikliny bądź rattanu. Wszystko to należy połączyć z kolorami ziemi – bielą, naturalnymi beżami, delikatnymi szarościami i brązami. Sprawi to, że bywalcy takiego domu czy mieszkania będą czuć prawdziwą, niezmąconą niczym naturę.

Palety we wnętrzu domu czy mieszkania to gwarancja oryginalnego designu i ekstrawagancji za stosunkowo niską cenę. Warto zatem postawić na tę naturalność i uwierzyć, że mniej znaczy więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.