Bejcowanie drewna

Bejcowanie drewna jest sposobem na odświeżenie zniszczonych mebli czy elementów drewnianych, nadanie im nowego wyglądu lub dopasowanie do koloru pozostałego wyposażenia. Aby osiągnąć trwały i estetyczny efekt, należy trzymać się kilku wskazówek.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bejc różniących się kolorem i składem – do wyboru mamy bejce w proszku do rozpuszczenia w wodzie, bejce wodne, na bazie spirytusu oraz rozpuszczalników organicznych. Pierwsze potrzebują więcej czasu na wyschnięcie, ale dzięki temu równomierniej pokrywają malowane drewno. Ich wadą jest to, że powodują powstanie chropowatej powierzchni z uwagi na podnoszenie się drewnianych włókien. Przed pomalowaniem powierzchnię można zwilżyć ciepłą wodą, by tego efektu uniknąć.

Vladimirs/bigstockphoto.com

Vladimirs/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o bejcę wodną, kolor osiągnięty dzięki temu barwnikowi nie jest zbyt intensywny i nie poleca się go do pokrywania powierzchni drewna iglastego. Bejce wodne, czyli już rozrobione barwniki dostępne w puszkach, nie wymagają uprzedniego zwilżania drewna, a nałożenie każdej kolejnej warstwy powoduje przyciemnienie koloru. Nie poleca się ich do renowacji starych mebli.

Bejce spirytusowe i na bazie rozpuszczalnika lepiej nadają się do tego celu. Dzięki dodatkowi olejków wnikają w warstwy drewna tworząc intensywny, głęboki kolor. Podobnie jak wcześniejszy rodzaj, również i te bejce dostępne są w proszkach do rozrobienia w wodzie lub w postaci gotowych do użycia, rozrobionych już produktów.

Po wybraniu rodzaju i koloru bejcy należy odpowiednio przygotować drewno do malowania poprzez jego oczyszczenie, usunięcie poprzednich farb i lakierów. Zrobienie tego w domowych warunkach jest trudne, ponieważ nakładane powłoki wnikają w głębokie warstwy drewna. Trzeba więc, po wcześniejszym zdjęciu starych warstw, wyszlifować powierzchnię papierem ściernym. Przed nałożeniem bejcy należy drewno oczyścić z pyłu, który powstał przy szlifowaniu.

Warto zadbać o gumowe rękawice, a malowanie wykonywać w dobrze wietrzonym, suchym pomieszczeniu. Kolor warto wcześniej przetestować na niewidocznym kawałku drewna, ponieważ jego odcień może się różnić w zależności od rodzaju pokrywanej powierzchni a także grubości kładzionej farby. Bejce wodne najlepiej nanosić pędzlem, pozostałe bejce szmatką lub bawełnianymi pakułami. Kolejne warstwy barwnika nanosimy gdy poprzednia warstwa dobrze wyschnie.

Bejca jest środkiem, który ma nadać drewnu kolor, jednak aby je zabezpieczyć należy następnie pokryć je lakierem, woskiem lub politurować. Nałożenie dodatkowej warstwy zabezpieczającej spowoduje przyciemnienie i pogłębienie koloru, co warto uwzględnić nakładając kolejne warstwy bejcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.