Jak czyścić drewnianą elewację

Budowanie domów drewnianych, domów z bali, jest coraz popularniejsze. Najwięcej tego typu domów, nawet kilkusetletnich, można znaleźć w południowej części Polski, czyli na Podhalu. Jest to w miarę tani sposób budownictwa, ekologiczny i energooszczędny. Dobrze zbudowany i zaimpregnowany dom może przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Podstawą oczywiście jest odpowiedni dobór materiału do budowy, czyli właściwy rodzaj drzewa, idealne spasowanie poszczególnych elementów, które zapobiegną powstawaniu uszkodzeń ścian oraz zapewnią pożądane właściwości izolacyjne budynku.

4116335528_c95495af5f_z

O ile konserwacja i mycie małych przedmiotów drewnianych, w tym mebli czy podłóg nie nastręcza wielu kłopotów, o tyle pojawia się pytanie, w jaki sposób i czy w ogóle konieczne jest mycie domu drewnianego z zewnątrz.

Jak czyścić elewację domów drewnianych?

Na rynku można znaleźć wiele firm oferujących profesjonalne czyszczenie i konserwację elewacji domów drewnianych. Można również takie mycie wykonać samemu. Tak naprawdę, do podstawowego mycia, nie potrzeba profesjonalnego sprzętu ani specjalistycznych środków. Od dawien dawna podstawową substancją do czyszczenia drewnianych ścian zewnętrznych jest szare mydło. Substancja naturalna, o właściwościach bakteriobójczych, pomagająca usunąć pleśń i grzyby. Do tego wystarczy już tylko woda i szczotka ryżowa. Takie rozwiązanie wystarczy, ale tylko pod warunkiem, że ściany domu nie wymagają większych napraw, nie zagnieździły się w nich szkodniki, a wierzchnia warstwa impregnatu jest nadal w stanie nienaruszonym.

Kiedy należy przeprowadzić mycie domu?

Częstotliwość, z jaką należy poddawać dom myciu i konserwacji, zależy od stopnia narażenia go na czynniki atmosferyczne. Częste deszcze, wilgoć czy śnieg szybciej powodują niszczenie drewna. Pierwszym sygnałem, który widoczny jest gołym okiem i sugeruje starcie się impregnatu jest szarzenie desek. W takim przypadku zmienioną część należy umyć (wspomnianym mydłem szarym lub środkami chemicznymi dostępnymi na rynku), osuszyć, zetrzeć papierem ściernym, a następnie nałożyć nową warstwę środka do konserwacji powierzchni drewnianych.

Domy wybudowane w cienistym i wilgotnym otoczeniu częściej narażone są na występowanie na ich powierzchni mchów, pleśni i grzybów. Takie ściany należy zmywać częściej, wykorzystując przy tym środki grzybobójcze. Powierzchniowe zanieczyszczenia wystarczy oczyścić za pomocą wody z detergentem i szczotki, większe zaś narośla można zeskrobać szpachelką. Ważna jest jednak regularna kontrola stanu elewacji drewnianych, gdyż głębokie wniknięcie grzybów czy pleśni w bale i deski może mieć nieodwracalne skutki. W takim przypadku samo mycie i konserwacja mogą nie wystarczyć, a potrzebna będzie wymiana uszkodzonych elementów. Podobnie ma się sprawa z uszkodzeniami drewna spowodowanymi przez szkodniki, chociażby korniki. Takie uszkodzenia widoczne są gołym okiem, a ich pojawienie się powinno być bodźcem do natychmiastowego wezwania fachowców. Za pomocą myjek ciśnieniowych czy sprężonego powietrza z dodatkiem sody, oczyszczą oni zainfekowane powierzchnie, naniosą środki owadobójcze i na nowo zaimpregnują drewno.

Domy drewniane mogą przetrwać wiele lat, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Podstawą zachowania zdrowych ścian jest bieżąca pielęgnacja i mycie drewna, która zapobiegnie jego niszczeniu. W naszym klimacie ściany domów drewnianych powinny być myte i na nowo konserwowane średnio co 2 lata. Czas ten może ulec zmianie w zależności od rodzaju drewna z jakiego został dom wybudowany oraz środków impregnujących, jakimi został on pierwotnie pokryty.

Komentarze
  1. Agnieszka Odpowiedz
  2. czeslaw54 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.