Domy ryglowe

Nowym trendem w budownictwem są domy ryglowe. Niegdyś bardzo popularne, ale mało funkcjonalne, zostały udoskonalone i kolejny raz zyskują uznanie wśród architektów. Do tego starodawny wygląd sprawia, że tego typu zabudowy sprawdzają się w przypadku budowli mieszkalnych, jak i reprezentatywnych.

Budownictwo ryglowe charakteryzuje domy łużyckie oraz mur pruski, jest także jedną z atrakcji architektonicznych na Żuławach Wiślanych. Korzenie budownictwa ryglowego sięgają średniowiecza. Domy ryglowe wyróżniały się drewnianą konstrukcją widoczną zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ten rodzaj budownictwa był jednak połączeniem drewnianej konstrukcji i części, które były wypełnione murem. Jego popularność zakończyła się w XX wieku ze względu na współczynnik ciepła, który był zbyt wysoki. Rozwój techniki sprawił, że domy reglowe zostały unowocześnione i w obecnej formie izolacja ciepła, jaka w nich występuje nie różni się znacząco od innych typów konstrukcji.

Domy ryglowe

fot. k_lis

Ryglowy dom budowany był na bazie drewnianego szkieletu, składającego się z belek o wielkości 140 lub 160 mm w przekroju. Szkielet ten stanowił konstrukcję nośną całego budynku. W celu stabilizacji i usztywnienia budowli, przestrzeń pomiędzy poszczególnymi częściami szkieletu była wypełniana murem. A między poziomymi belkami, czyli podwalinami i oczepami, konieczne było rozpięcie słupów. Następnie wykonywano trójkątne kratowanie, będące wizytówką każdego domu ryglowanego. W celu ozdobienia montowano w pomieszczeniach łukowate belki konstrukcyjne.

Domy ryglowe powstają przede wszystkim z drewna. Trwałość konstrukcji opiera się zatem na jakość drewnianych elementów. Niegdyś do wzmocnienia budowli stosowano mieszaninę słomy, gliny i kory drzewnej, później stosowano mur ceglany. Aktualnie konstruktorzy wybierają najczęściej panele, wykonane z drewnianych płyt oraz włókien drzewnych. Dzięki temu izolacja termiczna w takim budynku jest na odpowiednim poziomie, porównywalna z innymi współczesnymi technikami budowlanymi. Dodatkowo drewniane płyty przepuszczają powietrze, co pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci, która gromadzi się w pomieszczeniach. Ściany mogą oddychać, więc taki dom cechuje czystość.

Domy ryglowe powinny być budowane z wysokiej jakość drewna podanego ciśnieniowemu impregnowaniu. Istotna jest też twardość drewna, dlatego najlepiej sprawdza się drewno świerkowe. Płyty warto też zabezpieczyć przed działaniem ognia. Termoizolację budynku na dachu zapewni folia paroprzepuszczalna, a od strony pomieszczeń – folia paroizolacyjna. Budowa domu ryglowanego trwa tylko trzy miesiące, co stanowi obecnie nie lada zaletę. Krótki czas budowy wynika z możliwości zastosowania gotowych elementów ścian, stropów i dachu. Poza tym dom ryglowany można budować o każdej porze roku, jedynie wylanie fundamentów musi być dostosowane do pogody. Zaletą jest również brak przeciwwskazań co do podłoża. Nawet tereny o dużym stopniu wilgotności czy o grząskim podłożu, umożliwiają wybudowanie drewnianego domu ryglowego. Wynika to z lekkiej konstrukcji oraz naturalnej umiejętności drewna do oddawania wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.