Drewno sapeli

Sapeli, czyli afrykańska odmiana ciemnobrązowego drewna doskonale sprawdza się przy budowie wygodnego i trwałego tarasu oraz elementów zewnętrznych nieruchomości. Sapeli odznacza się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz mechanicznych, dzięki czemu może służyć jako deska tarasowa nawet kilkadziesiąt lat.

Gładka tekstura oraz niewielki poziom pęknięć pozwalają wykorzystywać to drewno do wykończania zewnętrznych przestrzeni, również tych przybasenowych. Sapeli wykazuje się wytrzymałością na działania grzybów oraz owadów, a także wody. Według Normy Europejskiej drewno to jest umiarkowanie odporne, co oznacza, że w odkrytej architekturze ogrodowej może bez uszczerbku służyć około 25 lat.

Philipp Zinger (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Warunkiem utrzymania maksymalnej trwałości jest regularna pielęgnacja, która w przypadku sapeli powinna odbywać się dwa razy w roku, najlepiej w okresie okołozimowym. To uchroni też drewno przed utratą naturalnego koloru i spowolni proces starzenia biologicznego. Ponadto drewno ze względu na swoją higroskopijność może być narażone na pęknięcia oraz odkształcenia, co jest powszechnym zjawiskiem w przypadku materiału budowlanego stosowanego na zewnątrz.

Przed montażem desek tarasowych konieczne jest dokładnie sprawdzenie jakości materiału drewnianego ze względu na możliwości wadliwości poszczególnych partii. Sapeli pochodzące z różnych źródeł mogą różnić się barwą czy usłojeniem. Wykonanie tarasu z sapeli należy powierzyć specjaliście, który dokładnie połączy wszystkie elementy i odpowiednio zakonserwuje drewno, aby mogło ono pełnić swoją funkcję przez wiele kolejnych lat. Gatunek ten wyróżnia się ciemnym, naturalnym kolorem, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest przy budowie tarasu czy patio, bo pozwala stworzyć bardzo klimatyczne miejsce relaksu na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.