Jak drewnu zagrażają szkodniki?

Drewno jest bardzo chętnie wybieranym tworzywem do budowy domu. Jest lekkie i łatwe w obróbce, dobrze zabezpiecza przed hałasem i utratą ciepła, a także jest przyjaznym środowisku, naturalnym materiałem, dzięki któremu cztery kąty wydają się bardziej przytulne. Niestety, jeśli się go odpowiednio nie zabezpieczy, może dojść do jego poważnych uszkodzeń ze strony pleśni czy korników. Jak zapobiegać tego rodzaju zniszczeniom, mając dom z drewna?

Drewnu najbardziej szkodzą owady, takie jak korniki, kołatki oraz glony i porosty. W celu zapobiegania wywołanym przez nie zniszczeniom stosuje się impregnaty do drewna, zaś zwalcza się je różnym truciznami kontaktowymi.

Jak szkodniki zagrażają drewnu?

Rozwojowi glonów i porostów sprzyja wilgoć, brak przewiewu i odpowiednia temperatura. Wprawdzie atakują one jedynie powierzchnię drewna, nie obniżając własności konstrukcyjnych domu, lecz powstały w efekcie rozwoju tych mikroorganizmów nalot bardzo szpeci elementy drewniane, a także tworzy w pomieszczeniach domu szkodliwy dla zdrowia mikroklimat, który sprzyja alergiom oraz wielu innym poważnym schorzeniom. Zarówno grzyby, jak i glony czy porosty najkorzystniejsze warunki znajdują w drewnie o wilgotności ponad 20%. Dlatego zawsze powinniśmy wybierać drewno suche, a następnie impregnować je środkiem ochrony biologicznej. Wówczas znacznie utrudnimy warunki rozwoju tych mikroorganizmów.

Jednym z niebezpieczniejszych szkodników i bardzo trudnym do zwalczenia owadem jest kornik. Żyje on pod korą bądź w drewnie, wygryzając tam szereg chodników osłabiających ten materiał. Podobnie działają, i jeszcze bardziej niszczą drewno, kołatek uparty i kołatek domowy. Chrząszcze te można zlikwidować przez zastosowanie trucizny kontaktowej lub w sposób mechaniczny. Warto pamiętać, że stopień zawilgocenia drewna w przypadku insektów nie ma znaczenia, gdyż równie chętnie składają jaja w materiale zawilgoconym, jak i suchym.

Zabieg zapobiegawczy wystąpienia w drewnie chrząszczy i innych owadów polega na zabezpieczaniu drewna poprzez wytworzenie na nim fizycznej czy chemicznej powłoki odcinającej, albo warstwy o niesprzyjających warunkach dla rozwoju tych szkodników. Środki zabezpieczające w postaci impregnatów ochrony biologicznej powinny głęboko wnikać w drewno.

Natomiast najnowocześniejszymi metodami w zwalczaniu szkodników drewna są insektycydy gazowe, czyli fumiganty do gazowania porażonych obiektów bądź całych pomieszczeń oraz płynne pestycydy stosowane bezpośrednio na drewno lub do drewna. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zatrudniać specjalistyczną firmę dezynsekcyjną, doświadczoną w zwalczaniu szkodników drewna, ponieważ nie jest to zadanie łatwe do osiągnięcia na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.