Jak dbać o dom z drewna zimą?

Pomimo tego, że domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością, przez wiele osób nadal kojarzone są jako wiosenno-letnie budynki sezonowe lub stare wiejskie chaty. Być może, powodem takiego nastawienia są wątpliwości co do niewielkiej trwałości budynków tego typu, uniemożliwiającej ich całoroczne użytkowanie. Liczne przykłady domów budowanych na Podhalu pokazują jednak, że budynki drewniane – wznoszone najczęściej ze specjalnie przygotowanych belek (sosnowych, świerkowych, jodłowych) lub gotowych elementów, doskonale nadają się do mieszkania w nich przez cały rok.

Oprócz klimatu, jaki stwarzają domy z drewna, argumentami przemawiającymi za wyborem tego typu zabudowy są między innymi zdecydowanie niższe koszty budowy, o wiele krótszy, niż w przypadku domów murowanych, czas realizacji inwestycji, stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne oraz naturalne właściwości izolacyjne drewna. Osoby zastanawiające się nad zamieszkaniem w domu drewnianym mogą mieć jednak pewne obawy związane z koniecznością zabezpieczenia budynku przed działaniem czynników pogodowych i mechanicznych (drewno cały czas pracuje) oraz przed szkodnikami i pleśnią. Zastosowanie odpowiednio przygotowanych – obrobionych i wysuszonych oraz zaimpregnowanych materiałów budowlanych, a także regularne zabiegi konserwatorskie pozwalają na wieloletnie utrzymanie budynku w dobrym stanie. Jak jednak dbać o dom drewniany w okresach, w których jest on szczególnie narażony na oddziaływanie czynników wyjątkowo niesprzyjających, na przykład zimą?

Pielęgnacja domu z drewna zimą

fot. grigvovan/bigstockphoto.com

Każdy budynek, a w szczególności ten w całości wykonany z drewna, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jeszcze przed sezonem zimowym, charakteryzującym się zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak niskie i bardzo niskie temperatury, operowanie ostrego słońca, opady śniegu oraz deszczu i tym podobne. Naprzemienne występowanie przymrozków oraz odwilży może spowodować trwałe uszkodzenia elewacji, skutkujące w przyszłości utratą naturalnych właściwości drewna. Stąd tak ważne jest odpowiednie oczyszczenie i zakonserwowanie środkami chemicznymi wszystkich elementów drewnianych oraz zabezpieczenie fundamentów budynku. Zimą, w przypadku intensywnych opadów śniegu, w celu uniknięcia nadmiernego obciążenia dachu oraz zawilgocenia zewnętrznej elewacji należy dbać o regularne usuwanie śniegu z zadaszenia oraz udrażnianie rynien. Niezwykle ważne, między innymi z powodu możliwości podtopienia fundamentów przez wodę pochodzącą z rozpuszczającego się śniegu, jest również odśnieżanie i skuwanie lodu zalegającego wokół domu.

W czasie intensywnego okresu grzewczego, jakim jest zima, w celu uniknięcia pojawienia się nadmiernej wilgoci wewnątrz budynku, należy dopilnować szczelności okien oraz drożności przewodów kominowo-wentylacyjnych. Dla utrzymania optymalnych warunków, panujących wewnątrz budynku, niezwykle ważne jest kontrolowanie temperatury oraz regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń.

Dbanie o dom drewniany zimą specjalnie nie różni się od zabiegów stosowanych przy budynkach wzniesionych z innych materiałów. Odpowiednie zabezpieczenie i systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych pozwolą cieszyć się urokami tej pory roku, bez konieczności podejmowania prowizorycznych – doraźnych działań naprawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.