Jak ocieplić dom z drewna?

Domy drewniane są ekologiczne, piękne i mają niepowtarzalny klimat, jakiego nie uzyska się przy zastosowaniu żadnego innego materiału budowlanego. Drewno jako surowiec jest dobrym izolatorem ciepła. Dlatego przy domach z bali, których średnica wynosi ponad 22 cm nie używa się żadnego ocieplenia. Nie oznacza to jednak, że budynek nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Muszą być chociażby zamontowane gumowe uszczelki pomiędzy balami, które doszczelnią konstrukcję i zapewnią maksymalną izolację i minimalną stratę ciepła w trakcie użytkowania domu.

Przy źle ocieplonym domu drewnianym może dojść do sytuacji, gdy drewno zacznie gnić, pojawi się pleśń i grzyb, a cała konstrukcja nośna zostanie na tyle uszkodzona, że obiekt będzie niezdatny do dalszego zamieszkiwania. Większość ciepła, bo aż 40%, ucieka przez ściany zewnętrzne budynku. Nie dość, że niezaizolowane ściany mogą ulec uszkodzeniom, to dodatkowo zwiększa się koszt eksploatacji domu w postaci rosnących kosztów ogrzewania. Stąd istotny jest odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych, które maksymalnie ograniczą straty ciepła budynku.

Izolacja termiczna budynku

Najczęściej w przypadku domów drewnianych wykonanych z bali, nie ma potrzeby zastosowania w nich grubej warstwy izolacyjnej. Zastosowane tu drewno samo w sobie spełnia tę funkcję. Dlatego najczęściej w takich obiektach, do ocieplenia używana jest płyta kartonowo-gipsowa, kładziona po wewnętrznej stronie ściany, pod którą wkładana jest folia paroizolacyjna. Dodatkową warstwą ocieplenia nakładanego na ścianę jest włókno celulozowe lub wełna mineralna. Należy pamiętać, aby pomiędzy warstwą wełny czy włókna i nałożoną tu folią wiatroizolacyjną, pozostawić szczelinę około 3 cm. Jest to tak zwana przerwa dylatacyjna, która umożliwia częściowe odprowadzenie wilgoci (jeżeli ta miałaby się pojawić) i stanowi dodatkową przestrzeń izolacyjną.

New Wooden Rural House Thermal Insulation With Rockwool

Poza wykonaniem takiej izolacji budynku, coraz częściej stosowane są bale prefabrykowane. Ich środek wypełniany jest pianką poliuretanową, granulatem celulozowym lub wełną. Stanowią one materiał izolacyjny w każdym pojedynczym elemencie do budowy domu.

Każdy dom drewniany wybudowany w technologii szkieletowej, musi być zamontowany na odpowiedniej płycie fundamentowej lub ławie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła i wniknięciem wilgoci do budowanego domu.

Domy szkieletowe można również z powodzeniem tynkować. Oprócz stworzenia izolacji termicznej, dodatkowo uzyskuje się izolację akustyczną, czyli wyciszenie ścian. Najlepsze do zastosowania będą tu tynki silikonowe i silikatowe, które przepuszczają parę wodną. Dzięki temu budynek oddycha. Nie są jednak nasiąkliwe, co uniemożliwia zatrzymanie wilgoci w ścianach budynku, a tym samym nie prowadzi do powstania grzybów czy pleśni, bądź w dalszym etapie do przegnicia ścian drewnianych i uszkodzenia konstrukcji budynku.

W latach ubiegłych, do termicznej izolacji domów drewnianych, najczęściej używano wełny mineralnej. Dostępna i kładziona w postaci płyt lub mat, zapewnia dobrą izolację budynku. Jednak zasadniczą wadą tego rozwiązanie jest fakt, że poszczególne elementy wymagają łączenia. Stają się one podłożem do potencjalnych mostków termicznych, często dochodzi w tych miejscach do zjawiska wykraplania. Dlatego też, niektórzy konstruktorzy budynków używają sypkich materiałów izolacyjnych. W ten sposób eliminowany jest problem łączeń pomiędzy poszczególnymi kawałkami izolacji. W tym celu wykorzystywane jest granulat celulozowy. Znajdująca się w włóknach duża ilość powietrza stanowi doskonałą warstwę izolacyjną, a wdmuchiwane włókno za pomocą specjalnych maszyn, bardzo szczelnie wypełnia izolowane ściany.

Niezależnie od tego czy posiadany dom jest z bali, czy w konstrukcji szkieletowej, podstawą jego przytulności i energooszczędności jest dobór właściwego ocieplenia. Jeżeli ściany zewnętrzne oraz fundamenty nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz wpływem niskich temperatur, wymarzony dom stanie się siedliskiem mnożącego się grzyba, a wnikająca w jego konstrukcję wilgoć spowoduje dość szybkie uszkodzenia w całej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.