Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed upałami?

Okres letni i związane z nim warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na rośliny znajdujące się nie tylko w lasach, ale również na te hodowane w przydomowych ogródkach. Oprócz tego, że roślinność narażona jest na uszkodzenia wywołane przez gwałtowne burze i obfite deszcze, to sporym i najczęstszym problemem są wysokie temperatury, które w tym roku notowane są częściej niż przed laty. W jaki sposób możemy zatem przeciwdziałać niesprzyjającej pogodzie i skutecznie ochronić rośliny ogrodowe w najcieplejszym okresie roku?

Regularne podlewanie to podstawa sukcesu

Pierwszą i najważniejszą czynnością, która uchroni roślinność przed wysokimi temperaturami, jest jej regularne podlewanie. Trzeba jednak pamiętać, aby strumień wody kierować na podłoże, a nie wprost na zieleń. Ponadto bardzo istotne są również godziny zraszania – nie powinno się nawadniać w godzinach 10 – 18, gdyż promienie słoneczne mogą wówczas spalić liście i łodygi. Optymalne podlewanie wykonuje się we wczesnych godzinach porannych, nawet ok. 4 czy 5, ale nie później niż o 8 lub późnym wieczorem ok. godziny 23.

Ochrona podłoża przed wyschnięciem

Kolejną istotną sprawą jest ochrona podłoża przed wysychaniem tzw. ściółkowanie, które ma za zadanie zabezpieczenie najbardziej wrażliwych roślin przed nadmierną utratą wody. W celu uzyskania odpowiedniego efektu podsypuje się glebę wokół roślinności grubą warstwą kory sosnowej zapobiegającej ww. utracie wody w czasie lata, a także zabezpieczającej bryłę korzeniową przed działaniem przymrozków jesienią czy wiosną. Do podsypania roślin można także wykorzystać słomę, trociny lub zrębki, które są doskonałym nawozem, a dodatkowo zapobiegają szybkim wzrostom chwastów, tworząc naturalną barierę.

Izolacja cieplna i nawożenie roślinności

Poza podlewaniem i ochroną przed wyschnięciem warto pokusić się o dostarczenie roślinom cienia, osłaniając je i chroniąc przed promieniami słonecznymi. W tym przypadku można wykorzystać agrowłókninę, która jest materiałem szeroko wykorzystywanym w ogrodnictwie, wykazującym właściwości oddychające tzn. przepuszcza wodę oraz światło. Ponadto pełni rolę termoizolacyjną, co oznacza, że chroni tereny zielone przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Warto nadmienić, że stosowanie folii w formie zamiennika agrowłókniny jest błędem, gdyż nie przepuszcza ona powietrza, a także podnosi temperaturę, wytwarzając tym samym efekt szklarni. W okresie letnim nie można zapomnieć o nawożeniu roślin potasem, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy objawy niedoboru tego pierwiastka. Jest on bowiem kluczowym makroelementem odpowiedzialnym za wchłanianie i wydalanie wody przez roślinność. Jeśli zatem pielęgnowanym przez nas roślinom dostarczymy jego właściwą ilość, mamy pewność, że zadbaliśmy o ich prawidłową gospodarkę wodną, co w konsekwencji ułatwi przetrwanie gorących tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.