Jakie domy z drewna są najdroższe?

Drewniane domy są popularnym rozwiązaniem na całym świecie. W Polsce nadal przegrywają z murowanymi, zauważyć można jednak coraz większe zainteresowanie tą technologią.

Niewątpliwie jednym z ich największych atutów jest możliwość przeniesienia konstrukcji drewnianej w nowe miejsce. Rozwiązanie to nie wchodzi w grę w przypadku budynków murowanych. To jednak nie jedyna zaleta drewnianego lokum.

Konstrukcję z drewna zbudujemy szybciej niż z cegły, a jej przebudowa bądź rozbudowa nie dość, że jest szybsza, to też łatwiejsza i tańsza. Poprawnie wybudowany dom z drewna jest równie trwały co murowany. Odpowiednio zaimpregnowane drewno gwarantuje ogniotrwałość, nie musimy więc obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Wbrew utartym opiniom nie będziemy zmuszeni do rezygnacji z kominka – wystarczy zadbać o wykonanie jego konstrukcji zgodnie z określonymi wymogami.

Budowa domu z bali

Rozważając budowę domu drewnianego inwestorzy często stają przed dylematem: Czy mnie na to stać? Czy tradycyjna, murowana konstrukcja nie jest tańsza?

Drewniane domy wznoszone są w technologii z drewnianych bali bądź na drewnianym szkielecie. Obydwie metody wymagają stosowania innych materiałów, a to wpływa na ostateczny koszt budowy. Zależy on również od wybranego projektu oraz wielkości domu, standardu wykończenia (stolarki, rodzaju pokrycia dachowego), stanu w jakim budynek zostanie oddany (surowy otwarty lub surowy zamknięty, z fundamentami lub bez).

Budynki z bali drewnianych projektowane są w formie domów całorocznych bądź domków letniskowych. W pierwszych stosuje się grubsze bale, co również ma wpływ na ostateczny koszt.

W zależności od rodzaju zastosowanej technologii domy drewniane izoluje się wełną mineralną lub innymi metodami. Dobrze wykonana izolacja daje możliwość wyboru wielu sposobów ogrzewania – piece olejowe, opałowe, kotły gazowe. Wybór odpowiedniego systemu pozwala redukować koszty ogrzewania lokum.

Planując koszty należy również pamiętać o tych związanych z utrzymaniem domu. Drewno jest podatne na uszkodzenia mechaniczne i biologiczne, wymaga więc odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczna jest właściwa impregnacja, chroniąca przed negatywnymi skutkami wilgoci. Warto zainwestować w zatrudnienie profesjonalnej firmy. Jakość zastosowanych impregnatów wpłynie bowiem na dalsze koszty eksploatacji. Budynek wymaga powtarzania impregnacji. Jeżeli zastosowaliśmy tańsze środki, trzeba będzie ją powtarzać co 2-3 lata. Materiały wysokiej jakości wytrzymają już 9 lat. Koszt impregnacji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wielkości budowli.

W przypadku domów z bali pamiętajmy ponadto o konieczności przeprowadzania drobnych napraw ewentualnych ubytków lub pęknięć, a nawet wymiany bali. Naprawy takie są jednak dość rzadkie, zazwyczaj planuje się je tylko przy przenoszeniu budynku w inne miejsce.

Dom zbudowany w systemie szkieletowym jest rozwiązaniem tańszym od domu z bali. Wymaga wprawdzie przygotowania szkieletu, ale jest on budowany z desek tartacznych. Bale tymczasem przygotowywane są ręcznie, z dobrego jakościowo materiału. To podwyższa koszty. Budynki szkieletowe wymagają ponadto dodatkowego docieplenia, podczas gdy te z grubych bali zapewniają optymalną izolację cieplną.

Komentarze
  1. Roman Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.