Konstrukcje domów drewnianych

Prym w polskim budownictwie wciąż wiodą domy murowane i pewnie nieprędko się to zmieni. Jest dla nich jednak alternatywa – domy z drewna. I to nie zwykłe sezonowe domki letniskowe, a okazałe konstrukcje całoroczne.

Polska budownictwo drewniane uprawia od niedawna w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy Kanadą, gdzie takie domy powstają już od ponad 200 lat. Chociaż to temat całkiem świeży nie brakuje profesjonalistów, którzy znają go od podszewki i są w stanie wykonać niemal każdy projekt o dowolnie ukształtowanej bryle, w każdej konstrukcji. Zaletą domów drewnianych jest to, że w wielu przypadkach da się je po prostu podnieść i przewieźć na inny teren. Łatwiej jest także przeprowadzić remont domu czy wyeliminować usterki.

Najczęściej stosowanymi konstrukcjami domów drewnianych w Polsce są tak zwane „kanadyjczyki”, domy szwedzkie albo takie zbudowane z bali. Konstruowane są w różnych technologiach. Do najczęściej spotykanych, co wiąże się z tym, że są najtańsze, należą właśnie domy kanadyjskie.

Do stosowanych w Polsce technologii należą:

  • konstrukcje szkieletowe (tzw. domy kanadyjskie albo szwedzkie):

konstrukcje ryglowe,
konstrukcje sumikowo-łątkowe,
konstrukcje deskowe,
konstrukcje słupowe,

  • konstrukcje zrębowe (tzw. domy z bali):

konstrukcje wieńcowe,
konstrukcje sumikowo-łątkowe,
konstrukcje węgłowe.

Do najważniejszych różnic w zastosowaniu poszczególnych konstrukcji należą

  • inne metody montażu,
  • wykorzystanie odmiennych elementów drewnianych,
  • czas instalacji.

Domy powstałe w różnych konstrukcjach różnią się także wyglądem zewnętrznym i wewnętrznym. Różni je również cena (materiałów i robocizny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.