Lazura

Lazurowanie ma za zadanie pozostawienie widocznego rysunku słojów drewna. Lazury tworzą przejrzystą i gładką powłokę. Zachowuje ona naturalny wygląd drewna. Zawarte w niej pigmenty pozwalają na uzyskanie pięknego efektu dekoracyjnego. Lazura chroni drewno przed promieniowaniem słonecznym i dzięki niej drewno nie blaknie. Nowa generacja lazur zapewnia ochronę także przed złymi warunkami atmosferycznymi. Jest odporna na plamy z kawy, herbaty, alkoholi, oleju i wiele innych substancji.

Malowanie lazurą nie jest trudne. Można ją stosować przede wszystkim na zewnątrz, a więc doskonale sprawdzi się do malowania mebli ogrodowych i innych elementów wystroju, które znajdują się na dworze. Doskonale zastąpi ona bejcę, a dodatkowo zapewni dobry wygląd drewna przez wiele lat, mimo działającego na nie słońca czy deszczu.

Wiosenne prace konserwacyjne

fot. NinaMalyna/bigstockphoto.com

Malowanie należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Najlepiej wyrównać je za pomocą szlifierki lub delikatnego papieru ściernego. Usunąć kurz, wtedy preparat lepiej będzie przylegał do drewna. Można odtłuścić powierzchnię rozcieńczalnikiem dla zapewnienia lepszego efektu. Jeżeli drewno już wcześniej było malowane trzeba usunąć wszystkie popękane fragmenty starej powłoki. Powierzchnia musi być czysta i sucha. Najlepiej pozostawić ją na jakiś czas, by dobrze wyschła. Jeżeli elementy będą używane na zewnątrz należy zabezpieczyć je bezbarwnym impregnatem do drewna. Dzięki niemu nie będzie wnikała woda i drewno nie będzie narażone na działanie pleśni, grzybów czy mikroorganizmów. Kiedy warstwa impregnatu dobrze wyschnie, można przystąpić do nakładania lazury.

Przed użyciem lazury trzeba dokładnie wymieszać preparat. Na zagruntowaną powierzchnię należy nanieść dwie warstwy bezpośrednio z puszki, za pomocą pędzla lub pistoletu. Malować najlepiej wzdłuż linii słojów. Pomiędzy nakładaniem warstw należy zachować co najmniej 16-godzinną przerwę. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego, pierwszą warstwę można lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub watą metalową. Następnie trzeba usunąć pył i położyć drugą warstwę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.