Problemy branży drzewnej

Krajowy przemysł drzewny przechodzi ciężkie chwile. Kryzys energetyczny i surowcowy oraz rosnąca inflacja sprawiły, że traci on swoje przewagi nad konkurencją. Jeśli sytuacja się nie zmieni, może to prowadzić do groźnego w skutkach załamania sprzedaży. Według danych zebranych przez dziennikarzy “Rzeczpospolitej”, obecnie nie ma chętnych na około 30% polskiej produkcji płyt drzewnych, ze sprzedażą których zwykle nie było problemu. Problemem okazują się za to zbyt wysokie ceny.

Rynek drzewny nie wytrzymuje kryzysu

Polscy meblarze mogą mieć problem ze sprzedażą nawet ¼ swoich produktów. Obecnie okazują się one droższe od podobnych materiałów produkowanych za granicą. Problem ze zbytem można obserwować nie tylko na rynku meblarskim czy stolarki ogrodowej, ale i papierniczym. Choć rynek drzewny bardzo dobrze poradził sobie ze skutkami lockdownu, obecne trudności okazują się dla niego przeszkodą nie do pokonania. Utrata konkurencyjności to groźba załamania całego segmentu gospodarki. Jest ona realna w obliczu panującego kryzysu energetycznego i drożyzny na rynku surowców. Sporym problemem są także przerwy w łańcuchu dostaw, których bezpośrednią przyczyną jest wojna za wschodnią granicą.

Omawiane problemy sprawiają, że z branży zatrudniającej dotychczas około 200 tysięcy osób odchodzą kolejni zwalniani pracownicy. Z powodu rosnących cen prądu część linii produkcyjnych w dużych zakładach meblarskich czy papierniczych musiała zostać wyłączona. Jesienią 2022 ceny drewna gorszej jakości były o 30 – 40% wyższe niż rok wcześniej. Lepsze gatunki podrożały jeszcze bardziej. Co ważne, obserwowany wzrost cen w dużej części wynika z paniki rynkowej. Konsumenci obawiają się, że zabraknie opału, tworząc przy okazji presję cenową. Ubiegłoroczne zamieszanie związane z cenami i obce zawyżenie cen surowca może z pewnością osłabić koniunkturę branży, która niedawno doszła do stanu równowagi. Remedium na problemy z materiałem może być import, jednak dopóki kryzys energetyczny nie minie, duże zakłady będą mieć problemy z rentownością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.