Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

Aranżacja otoczenia domu jest tak samo ważna jak urządzenie wnętrza. Okazuje się bowiem, że piękny ogród dostarczyć może nie tylko wrażeń estetycznych, ale okazać się dobrą inwestycją w nieruchomość i podnieść jej wartość o nawet 20%. Niezależnie od charakteru i planowanej powierzchni ogrodu, same chęci i zapał mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto wcześniej przeanalizować i sporządzić plan, który będzie uwzględniał nie tylko aktualny zakres robót, ale również kolejne etapy i elementy w przyszłości.

Etap projektowania ogrodu

Pierwszym etapem w procesie stworzenia ogrodu marzeń powinno być sporządzenie planu zagospodarowania, by potem móc działać zgodnie z projektem. W zależności od naszych wizji, potrzeb i przede wszystkim przeznaczonego na ten cel budżetu, mamy tutaj kilka opcji. Projekt taki możemy wykonać sami, tradycyjnie przy użyciu akcesoriów szkolnych: kredek, ołówka, linijki i bloku z papierem milimetrowym. Najłatwiej jest przygotować plan w skali 1:100, czyli gdzie na 1 cm kartki przypada 1 m działki. Przy pomocy taśmy mierniczej i tyczek mierzymy i nanosimy na plan wszystkie istniejące na działce obiekty. W kolejnym etapie uwzględnia się planowane elementy, w tym także zaznacza, w których miejscach przebiegać mają instalacje elektryczne i systemy nawadniania.

Innym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z darmowych programów do projektowania dostępnych w Internecie, które jednak wymagają nauki obsługi. Jeśli natomiast żadna z poprzednich opcji nam nie odpowiada, skutecznie od problemów związanych z aranżacją działki uwolni nas architekt krajobrazu czy firma ogrodnicza, która nie tylko stworzy sam projekt, ale również na życzenie klienta opracuje kosztorys poszczególnych etapów, a nawet program pielęgnacji.

Konieczne będzie również decyzja, czy wszelkie prace będą wykonywane we własnym zakresie, czy zlecone one zostaną fachowej firmie. Bez wątpienia zawodowi ogrodnicy poza konieczną wiedzą posiadają odpowiednie maszyny i urządzenia. Dodatkowo na wykonaną pracę zostanie udzielona gwarancja.

Przygotowanie terenu

Zakładanie ogrodu rozpoczyna się od robót ziemnych. Po pracach porządkowych i usunięciu śmieci po budowie domu, trzeba będzie odpowiednio przygotować podłoże i ukształtować powierzchnię. Na tym etapie również montuje się infrastrukturę instalacji wodnej i elektrycznej, gdyż ułożenie kabli i rur z polietylenu będzie wymagało wykonania odpowiednio głębokich wykopów. Kolejnym zadaniem będzie wymodelowanie terenu, wyrównanie go, zrobienia wykopu pod staw, czy też usypanie pagórków i skarp.

Nawierzchnia, mała architektura i ścieżki

Altany, pergole, kratownice i oczka wodne zaplanowane w odpowiednim miejscu i pasujące do stylu ogrodu, zdecydowanie go upiększą. Prowadzić będą do nich ogrodowe ścieżki, czy schody, które to będą pełniły ważną funkcję łączenia i rozdzielania poszczególnych obszarów w ogrodzie. Każdy z takich ciągów komunikacyjnych będzie wymagał jednak mechanicznego ubicia podłoża, aby móc stworzyć utwardzoną nawierzchnię.

Najprzyjemniejszy etap – sadzenie roślin

Gdy wszystkie inne prace zostały zakończone, w końcu można się skupić na przyjemności sadzenia roślin. Nie należy ulegać szałowi zakupów, i kupić takie, które pasują do wybranego stylu i siebie nawzajem. Na sam koniec zostaje nam wybór trawnika – z siewu czy rolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.