Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu?

Wiosna to najpiękniejsza pora roku w ogrodzie. Jej urok i piękno nie kończy się jedynie na barwnych rabatkach kwiatowych czy wypielęgnowanych trawnikach. Klimat ogrodu współtworzą dekoracje z drewna w tym meble ogrodowe, które stojąc na zewnątrz przez całe lato poddawane są działaniu czynników atmosferycznych. Przez miniony sezon i zimę zdążyły przybrudzić się, zblaknąć, poszarzeć. Dlatego zanim postawisz meble, aby służyły Ci przez kolejny sezon letni i stanowiły jedną z najlepszych wizytówek, powinieneś odpowiednio wyczyścić je i zakonserwować, zabezpieczając przed działaniem promieni słonecznych, opadów atmosferycznych bądź uszkodzeń mechanicznych.

Czyszczenie i konserwacja drewnianych mebli ogrodowych zależy od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane i pokrycia powierzchni (najlepiej sprawdzają się lakierowane). Przystępując do czyszczenia należy zaopatrzyć się w ściereczki, delikatne środki chemiczne, ewentualnie myjkę ciśnieniową. Podczas tych prac oczyszczających należy pamiętać, aby nie moczyć zbyt obficie drewna.

Garden Furniture

Przed przystąpieniem do lakierowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię. W zależności od stopnia uszkodzenia wyrównujemy, szlifujemy i odpylamy powierzchnię, pamiętając o trudno dostępnych miejscach, gdzie gromadzi się brud i kurz. Jeżeli w trakcie renowacji zauważymy ubytki w drewnie stosuje się szpachle do drewna, celem wyrównania powierzchni. Kiedy powierzchnia będzie czysta i sucha, można przystąpić do lakierowania, co zabezpieczy przed działaniem zmiennej temperatury, opadów deszczu i działania promieni słonecznych. Wybierając środek należy zwrócić uwagę na jego właściwości ochronne i walory dekoracyjne. Atrakcyjne kolory lakierobejcy dostępne na rynku, pozwalają urozmaicić wygląd mebli i stworzyć wspaniałą aranżację przestrzeni w ogrodzie.

Na suchą powierzchnię nakładamy dokładnie wymieszaną lakierobejcę. Czynność powtarzamy dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, w odstępach czasu 2-3 godzin. Dobrze jest pomiędzy nałożeniem jednej, a drugiej warstwy lakierobejcy zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, wzmocni to ostateczny efekt dekoracyjny. Lakierobejca tworzy odporną na działanie czynników zewnętrznych i światła warstwę ochronną, która dodatkowo uwydatnia rysunek drewna. Zastosowany impregnat w wersji kolorowej stanowi ochronę przed działaniem promieni UV, co zapobiegnie szarzeniu powierzchni drewna. Można również użyć żelowej lakierobejcy, której konsystencja ułatwia nakładanie. Jeśli chodzi o meble ogrodowe z surowego drewna trzeba je w pierwszej kolejności zaimpregnować.

W trakcie sezonu ważne jest regularne czyszczenie mebli profesjonalnymi środkami oraz pokrywanie ich preparatami tworzącymi wytrzymałą powłokę ochronną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.