Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu?

Wiosna to najpiękniejsza pora roku w ogrodzie. Jej urok i piękno nie kończy się jedynie na barwnych rabatkach kwiatowych czy wypielęgnowanych trawnikach. Klimat ogrodu współtworzą dekoracje z drewna w tym meble ogrodowe, które stojąc na zewnątrz przez całe lato poddawane są działaniu czynników atmosferycznych. Przez miniony sezon i zimę zdążyły przybrudzić się, zblaknąć, poszarzeć. Dlatego zanim postawisz meble, aby służyły Ci przez kolejny sezon letni i stanowiły jedną z najlepszych wizytówek, powinieneś odpowiednio wyczyścić je i zakonserwować, zabezpieczając przed działaniem promieni słonecznych, opadów atmosferycznych bądź uszkodzeń mechanicznych.

Czyszczenie i konserwacja drewnianych mebli ogrodowych zależy od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane i pokrycia powierzchni (najlepiej sprawdzają się lakierowane). Przystępując do czyszczenia należy zaopatrzyć się w ściereczki, delikatne środki chemiczne, ewentualnie myjkę ciśnieniową. Podczas tych prac oczyszczających należy pamiętać, aby nie moczyć zbyt obficie drewna.

Garden Furniture

Przed przystąpieniem do lakierowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię. W zależności od stopnia uszkodzenia wyrównujemy, szlifujemy i odpylamy powierzchnię, pamiętając o trudno dostępnych miejscach, gdzie gromadzi się brud i kurz. Jeżeli w trakcie renowacji zauważymy ubytki w drewnie stosuje się szpachle do drewna, celem wyrównania powierzchni. Kiedy powierzchnia będzie czysta i sucha, można przystąpić do lakierowania, co zabezpieczy przed działaniem zmiennej temperatury, opadów deszczu i działania promieni słonecznych. Wybierając środek należy zwrócić uwagę na jego właściwości ochronne i walory dekoracyjne. Atrakcyjne kolory lakierobejcy dostępne na rynku, pozwalają urozmaicić wygląd mebli i stworzyć wspaniałą aranżację przestrzeni w ogrodzie.

Na suchą powierzchnię nakładamy dokładnie wymieszaną lakierobejcę. Czynność powtarzamy dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, w odstępach czasu 2-3 godzin. Dobrze jest pomiędzy nałożeniem jednej, a drugiej warstwy lakierobejcy zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, wzmocni to ostateczny efekt dekoracyjny. Lakierobejca tworzy odporną na działanie czynników zewnętrznych i światła warstwę ochronną, która dodatkowo uwydatnia rysunek drewna. Zastosowany impregnat w wersji kolorowej stanowi ochronę przed działaniem promieni UV, co zapobiegnie szarzeniu powierzchni drewna. Można również użyć żelowej lakierobejcy, której konsystencja ułatwia nakładanie. Jeśli chodzi o meble ogrodowe z surowego drewna trzeba je w pierwszej kolejności zaimpregnować.

W trakcie sezonu ważne jest regularne czyszczenie mebli profesjonalnymi środkami oraz pokrywanie ich preparatami tworzącymi wytrzymałą powłokę ochronną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *