Boazeria – relikt przeszłości czy stylowa dekoracja?

Boazeria kojarzy się nam przede wszystkim z epoką PRL-u. Czy lata jej świętości minęły bezpowrotnie, czy można ją stosować także i dziś w nieco odświeżonej, nowoczesnej wersji?

Drewno wciąż nie traci na znaczeniu jako okładzina ścian. Materiał ten jest bowiem przyjazny środowisku, zdrowy, naturalny i pozwala osiągnąć oryginalne i ciekawe pomysły. Dzięki naturalnemu kolorowi oraz przyjemnej fakturze każde wnętrze może wydać się przytulniejsze. Ponadto boazerie mogą znacznie poprawić termoizolację oraz wygłuszyć pomieszczenie. Dodatkowo w tym celu można zastosować watę mineralną lub styropian pod boazerię.

Ten rodzaj materiału można instalować na dowolne podłoże, bez konieczności zdzierania tynków. Ważne, by dane powierzchnie były niezagrzybione i wolne od wilgoci. Nie wolno stosować boazerii w pobliżu grzejników oraz miejscach o dużej zmianie temperatur czy wilgotności.

Boazeria

Boazeria dziś

Boazeria znów jest popularna w dekorowaniu ścian i na pewno nie można nazwać jej reliktem przeszłości. Dziś nie jest to już tylko wygodna ochrona ścian, ale także stylowa i oryginalna dekoracja. Wciąż modna pasuje do wnętrz w stylu, zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Zazwyczaj występuje w dwóch wariantach: niska jako dopełnienie tapety albo w postaci pionowego deskowania na całej ścianie.

Obecnie odchodzi się już od paneli z desek bądź modułów drewnianych (kasetonów). Dziś producenci proponują swoim klientom panele MDF oraz profile z tworzyw sztucznych, które można zamontować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wzorów, deseni i rozmiarów desek boazeryjnych jest wiele, dodatkowo można również złożyć indywidualne, nietypowe zamówienie, tworząc własny projekt. Zależnie od materiału, z którego wykonana jest dana boazeria można położyć na nią szkielet z drewnianych listew, czyli tzw. łat bądź ułożyć ją na specjalnych listwach z tworzyw sztucznych (panele PCV). Nowoczesną boazerię instaluje się za pomocą gwoździ, wkrętów albo specjalnych uchwytów, pozwalających na zastosowanie zatrzasku w przypadku paneli ściennych. W obecnej naturalnej wersji boazerii coraz częściej stosuje się metalowe klamry.

Warianty nowoczesnej boazerii i jej zastosowanie

Powierzchnię boazerii można montować “na pióro”, czyli na integralną część deski lub na “obce pióro”, czyli dodatkową podłużną listewkę, zainstalowaną pomiędzy dwiema właściwymi deskami boazerii, co też umożliwia osiągnięcie dodatkowego efektu, używając np. drewna o innym kolorze.

Możemy też zastosować frez podłużny nadający bardziej finezyjne kształty samej desce lub instalować boazerię skośnie, poziomo lub “w jodełkę”.

Pamiętajmy, że gatunki drewna na boazerię dobiera się w zależności od pomieszczenia. Do pokrycia całych pomieszczeń bądź w niewielkich pomieszczeniach stosuje się gatunki jaśniejsze (jodła, świerk, jesion, klon, a także sosna, modrzew, jasny orzech,dąb, buk), natomiast ciemniejsze (ciemny orzech, gatunki egzotyczne)- w większych powierzchniach, w celu stworzenia kontrastu.

Komentarze
  1. Agnieszka Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.