Prace ogrodowe w kwietniu

fot. pixabay

Kwiecień to ważny czas dla naszego ogrodu. W dużej mierze od tego, co zrobimy właśnie w kwietniu zależeć będzie późniejszy rozwój roślin, a co za tym idzie wygląd ogrodu. Początek wiosny to czas, gdy prace w ogrodzie powinny być intensywne. Pracom będzie sprzyjać wydłużający się dzień.

Po zimie ogród wymaga posprzątania, przekopania, przycinania rosnących oraz siania i sadzenia nowych roślin.

Na początku warto się zająć bylinami. Trzeba z nich zdjąć okrycia zimowe, zgrabić resztki, spulchnić glebę i nawieźć odpowiednim nawozem. Jest to też najlepszy czas na rozmnożenie bylin kwitnących latem i jesienią, takich jak floksy, funkie czy rozchodniki.

W kwietniu trzeba także przyciąć krzewy i drzewa oraz posadzić krzewy z odkrytymi korzeniami. Jeśli mamy w planie rozmnożyć krzewy przez odkłady, to właśnie w kwietniu należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Dzięki temu przez lato roślina wytworzy w tym miejscu nowe korzenie i jesienią będzie gotowa do odcięcia pędu i posadzenia go w nowym miejscu.

Ogród w kwietniu to także bardzo ważny czas dla róż. Usunąć należy zimowe okrycia, usunąć najstarsze oraz suche i słabe lub uszkodzone pędy, a po dwóch tygodniach można je przycinać. Po zakończeniu cięcia trzeba wesprzeć krzewy specjalnym nawozem i spryskać krzewy preparatem miedziowym.

Początek kwietnia to także ostateczny termin na przycinanie winorośli. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje duży wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy.

Rośliny, które nie zimują w gruncie, takie jak mieczyki, ismena, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty, sadzimy w ogrodzie od połowy kwietnia. W oczyszczoną i dobrze przygotowaną glebę można także wysadzać rośliny cebulkowe.

Jeśli sprzyja pogoda i nie jest zbyt zimno, można także wysiać nasiona roślin jednorocznych takich jak groszek pachnący, nagietek, nasturcja, słonecznik, a także aksamitki, aster chiński czy cynie. W tym okresie pikujemy także rośliny jednoroczne, które zostały wysiane wcześniej.

Należy pamiętać o podlewaniu roślin posadzonych. Jeżeli są one ciepłolubne w przypadku zapowiedzi przymrozków trzeba je okrywać na noc agrowłókniną, aby nie zmarzły. Okrycie powinno się zdejmować na dzień, by mogły swobodnie rosnąć.

Kwiecień jest dobrym czasem na zakładanie lub pielęgnację trawnika. Trzeba go wygrabić, usunąć liście i zanieczyszczeni. Warto go przewietrzyć, aby słońce, powietrze i woda dostały się do jego głębszych warstw. Warto także zasilić trawnik kompostem lub odpowiednim nawozem oraz dosiać trawę.

Można w tym okresie zabrać się także za przygotowanie do sezonu stawów lub oczek wodnych. Wyłączone na czas zimy pompy i filtry oczyszczamy i uzupełniamy kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeśli temperatura osiąga około 10 stopni i jest stabilna można zacząć po woli karmić ryby i wpuszczać nowy narybek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.